Skierowanie na Badania Lekarskie dla Kierowców: Co Mówi Prawo o Ruchu Drogowym?

Jeśli jesteś kierowcą lub planujesz ubiegać się o prawo jazdy, ważne jest, abyś zrozumiał(a) czym jest skierowanie na badania lekarskie. Prawo o Ruchu Drogowym w Polsce precyzyjnie określa, kto i kiedy musi się poddać badaniom medycznym. Poniżej omówimy kluczowe punkty związane z tym zagadnieniem.

Kiedy Nie Jest Wymagane Skierowanie na Badania?

Według § 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, istnieją przypadki, w których osoby nie muszą posiadać skierowania na badania lekarskie:

Osoby Wymagające Badania Lekarskiego Bez Skierowania: Osoby, które ubiegają się o prawo jazdy i nie mieszczą się w kategoriach wymagających specjalistycznego skierowania na badania, nie potrzebują skierowania. Wystarczy, że same zgłoszą się na badanie lekarskie.


Kiedy Wymagane Jest Skierowanie na Badania Lekarskie Do Prawa Jazdy?

W przypadku niektórych kategorii kierowców, skierowanie na badania jest obowiązkowe:

Kierowcy Uczestniczący w Wypadku lub Nietrzeźwi Kierowcy. Dotyczy to kierujących pojazdem w chwili wypadku drogowego i osób które kierowały pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dotyczy to również osób które kierowały pojazdem po użyciu substancji działających podobnie do alkoholu. Kierowcy ci muszą uzyskać skierowanie na badania lekarskie od komendanta powiatowego Policji. Skierowanie to zostaje wydane w ciągu 30 dni od daty wypadku lub naruszenia przepisów dotyczących trzeźwości.

skierowanie-na-badania-lekarskie

Jakie Informacje Zawiera Skierowanie dla Kierowców?

Skierowanie na badania lekarskie zawiera zazwyczaj informacje takie jak dane osobowe kierowcy, informacje o jednostce wystawiającej skierowanie, a także inne dane.

Starosta a Skierowanie na Badania

Decyzje Starosty: Starosta może wydać skierowanie na badania lekarskie osobom, które:

  • Otrzymały wniosek od egzaminatora o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia po egzaminie państwowym.
  • Otrzymały wniosek od organu kontroli ruchu drogowego o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia, gdy wykonywały czynności służbowe.
  • Zostały zawiadomione przez zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności o uprawnieniach do kierowania pojazdami przez osobę niepełnosprawną.
  • W przypadku istnienia wiarygodnych informacji o zastrzeżeniach w stanie zdrowia, które mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów.

Termin Wydania Skierowania: Starosta wydaje skierowanie na badania lek. w ciągu 30 dni od otrzymania odpowiedniego wniosku lub informacji.

Podsumowanie

Prawo o Ruchu Drogowym reguluje kwestię skierowań na badania lekarskie dla kierowców. Zrozumienie tych przepisów jest kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Pamiętaj, że przestrzeganie tych wymagań jest obowiązkowe i niezbędne do prowadzenia pojazdu. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z lokalnymi organami ds. ruchu drogowego.


5/5 - (1)